10 soruda aile hekimliği

Türkiye’de aile hekimliği sistemi henüz çok yeni. İstanbul, Ankara gibi illerde de başlamadı. Bu nedenle kafalar karışık. Sistem nasıl işleyecek, insanlar aile hekimine nasıl ulaşacak.

Bütün bu soruların yanıtlarını Aile Hekimliği Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Hamza Gemici verdi.
GAZETE HABERTURK - ÜMRAN AVCI
1- Türkiye'de kaç Aile Hekimi var? Aile Hekimliği tüm illerde faaliyete geçtiği zaman toplam kaç aile hekimi olacak?
Şu anda 8 bin civarında aile hekimi var tüm Türkiye aile hekimliği sistemine geçtiğinde 22 bin civarında aile hekimi hizmet verecek.

2- Türkiye Aile Hekimliği kavramına hazır mı? Model alınan ülkelerde geçiş süreci ile Türkiye'deki geçiş sürecini karşılaştırır mısınız?
Türkiye gerek insan kaynakları gerekse altyapı olarak hazır. Her ülkede ülke şartlarına göre geçiş dönemi farklılık arz eder ama genel olarak baktığınızda benzer zorluklar yaşanır.

3- Kimler Aile Hekimi olabilir? Hangi uzmanlığa sahip olmak gerekir? (mevcut durum, gelecek için neler olabilir?)
Temel tıp eğitimini almış hangi branş olursa olsun her hekim aile hekimliği yapabilir ayrıca Aile Hekimliği uzmanlığı eğitimini almış hekimler de bu görevi sürdürmektedir. Amaç ilerleyen dönemlerde bu hizmeti aile hekimliği uzmanlık eğitimini almış hekimlerin yapması.

4- Aile Hekimimi nasıl öğrenebilirim?
Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden Aile Hekimim kim bölümünü tıklayıp, TC kimlik numaranızı yazarak öğrenebilirsiniz.

5- Hangi hastalıklar için Aile Hekimi'ne başvurmak gerekir?
Herhangi bir hastalık için sınıflandırma söz konusu değil. Sağlık sorunu ne olursa olsun başvurmak ve aile hekiminden yardım almak doğru bir yaklaşım.

6- Aile Hekimi hangi testleri, işlemleri, uygulamaları yapabilir?
Günümüzde aile hekimleri hastalık tanı işlemleri için temel testleri yapma imkanına sahip. Ayrıca bu testler yardımıyla bir çok hastalığın takibini de yapılabilmekte.

7- Aile Hekimi teşhis mi koyar yoksa uzman hekime mi yönlendirir?
Öncelikle koruyucu sağlık hizmeti sunar. Kişinin bir problemi var ise problemin boyutuna göre müdahalede bulunur. Bu müdahale muayene, danışmalık hizmeti, tedavi olabileceği gibi bir başka uzmalık dalına sevk de olabilir.

8- Aile Hekimi'nin yönlendirdiği doktora gitmek zorunda mıyım?
Aile hekimi sevk etse de karara uyup uymamak hastanın kararıdır. Aile hekimi bu konuda danışmanlık yaparak hastaya yol gösterir.

9- Aile Hekimi'ni kim denetler?
Hekimleri öncelikle sistemin kendisi denetler, hasta memnun olmadığı hekimi değiştirme (kayıt olduktan 6 ay sonra) hakkına sahiptir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından belirli zaman dilimlerinde denetlenir.

10- Aile Hekimimden şikayetim varsa kime başvurmalıyım?
İllerde il sağlık müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.