Sağlık Bakanı aile hekimiyle tanıştı

"Şu ana kadar bir ihtiyaç duymamıştım. Şimdi biraz öksürdüğüm için geldim."

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, evinin yakınındaki Beştepe Aile Sağlığı Merkezi'nde Aile Hekimi Gönül Kaya ile tanıştı. Aile hekimi ile ilk kez bir araya geldiğini söyleyen Bakan Akdağ, "Şu ana kadar bir ihtiyaç duymamıştım. Şimdi biraz öksürdüğüm için geldim." dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Beştepe Aile Sağlığı Merkezi'nde Aile Hekimi Gönül Kaya'yı ziyaret etti. Yanında getirdiği çikolatadan aile hekimine ikram eden Bakan Akdağ, tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akdağ, "Evimiz de yakın, işimiz kolay." dedi.

Akdağ, Kaya'dan, kendisine kayıtlı kaç kişinin olduğu, bunlardan kaçı ile tanışma fırsatı bulduğu konusunda bilgi aldı. Günde 25-30 hastanın müracaat ettiğini belirten Kaya, kendisine kayıtlı 3 bin 700 kişi bulunduğunu, bunların yarısı ile görüştüğünü söyledi.
Bakan Akdağ, tanışma sırasında birkaç kez öksürdü, ardından gülümseyerek, "Öksürüyorum da bugün. Doktorum yanımda, artık bir sorun yok." diye konuştu. Aile hekimi ile ilk kez bir araya geldiğini aktaran Bakan Akdağ, "Bina yapılalı 2 ay odu. Şu ana kadar bir ihtiyaç duymamıştım. Şimdi biraz öksürdüğüm için geldim." diye konuştu.
Bir gazetecinin, "Nedir şikayetiniz?" şeklindeki sorusuna Akdağ, "O artık, hekimim ile benim aramda." diyerek cevap verdi. Daha önce Bakan Akdağ'ın evini ziyaret ederek, eşi ile tanıştığını belirten Kaya, "Aile hekimliği sisteminde vaktimiz el verdiği ölçüde belli saatlerde bize bağlı ailelere ev ziyareti de yapıyoruz. Bakanımızın bundan sonra sağlık durumunu, her yere gidebilir tabi ki ama geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar veya kontrolleri bundan sonra bizim kayıtlarımız altında olacak." şeklinde konuştu.

AİLE HEKİMLİĞİNDE BÜTÜN İŞLEMLER ÜCRETSİZ, İSTEYEN AİLE HEKİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİR
Vatandaşların istemesi halinde aile hekimini atlayarak da bir hastaneye gidebileceğini hatırlatan Akdağ, şöyle devam etti:
"Ancak aile hekiminiz ile bütün işlemler, muayeneler ücretsiz. Ama bir hastaneye doğrudan gittiyseniz, burası bir devlet hastanesi ise küçük bir ödeme yapıyorsunuz. 5 lira +3 lira gibi. Bir özel hastaneye, tıp merkezine gitmişseniz orada da 12 lira +3 lira gibi küçük bir ödeme yapıyorsunuz. Ama aile hekiminize müracaatta herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz."

Aile hekimlerine müracaat oranlarının arttığını söyleyen Akdağ, "Eski sistemde ilk müracaatlarda, müracaatların yüzde 30 ila 40'ı sağlık ocağına yapılıyordu. Aile hekimliğine geçtiğimizde, müracaatların yüzde 50'den fazlası doğrudan aile hekimine yapılıyor. Bu oranın giderek artmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

İsteyen vatandaşların, aile hekimlerini değiştirebileceğini aktaran Akdağ, 13 Aralık itibariyle bütün Türkiye'de sistemin başladığını söyledi. Hekim değiştirme oranının yaklaşık yüzde 3 olduğuna dikkat çeken Akdağ, "Bu, sistemin iyi kurgulandığının bir göstergesi. Ayrıca, Türk hekimlerinin de işlerini iyi yaptığının bir göstergesi." diye ifade etti.

"SINIR 4 BİN AMA BU SAYIYI İLERLEYEN YILLARDA DÜŞÜRECEĞİZ"
Ankara'da ortalama 3 bin 550 kişiye bir aile hekimi düştüğünü belirten Akdağ, 4 bininin ise sınır olarak kabul edildiğini kaydetti. Bunun yüksek bir sınır olduğunu ifade eden Akdağ, "Ancak Türkiye'de doktor sayısı yetersiz olduğu için, biz bu 4 bini üst sınır kabul ettik. Doktor sayısı arttıkça, bunu 3 bine, belki 15 sene sonra 2 bin 500'e düşüreceğiz." diye konuştu.

Vatandaşların, aile hekimlerini internet üzerinden öğrenebileceğini aktaran Akdağ, "Bir şekilde sistemde kayıtlı olmadığımızı görsek bile istediğiniz bir aile hekimine başvurabilirler." dedi.

Cihan