Bir dokun bin âh işit aile hekiminden

Merhaba hocam,

Ben Çapa mezunuyum ve şu an aile hekimi olarak çalışıyorum.

Genel olarak beni rahatsız eden birkaç meseleyi yazıyorum. Belki bunlar hakkında yazarsınız da Bakanlıkta birileri görür, bizim sesimizi duyan yok çünkü.

1 Antibiyotik kullanımı

İnsanlar o kadar alışmış ki artık çok yoruldum. Tabii eczaneler de öyle ve tabii ki bazı doktorlar da.

Gereksiz yere antibiyotik yazmadığım için doktor arkadaşlardan da tepki alıyorum. Sekonder enfeksiyon mutlaka eklenir mantığı. Bu konuda eczane kalfası hocam “siz antibiyotik yazamıyor musunuz” diye sordu. Hastalar tartışıyor(en azından kendi hastalarımın akıllı olanları artık daha mutlu çünkü artık gereksiz ilaç kullanmıyorlar.)

Tabii yorulmamın sebebi insanlara anlatıyorum öğrenmeleri için ve sık kontrole çağırıyorum ama akşam ateş çıkıyor ve özelin aciline koşuyorlar. Tanı bronşit. Tedavi dünyanın enjeksiyonu. Ertesi gün hasta geliyor “Sen bir şeyi yok” dedin, “çocuk bronşit olmuş” diyorlar (tabi en kolay tanı bronşit başlangıcı. Çocuk öksürüyorsa mükemmel tanı oluyor). Tekrar muayene ediyorum alakası yok, akıllı olanlara antibiyotiği kestiriyorum ama hocam burası bir kenar mahalle, bazı insanlar her an savaşa hazır.

Velhasıl kelam en iyisi antibiyotik yaz gönder kısa sürer yorucu olmaz antibiyotik yazdığın için iyi doktor olursun ve akşam eve yorulmamış olarak gidersin???

2 Reçetesiz antibiyotik satışı

Hasta “boğazım ağrıyor” deyince eczane hemen antibiyotik veriyor gider doktora yazdırırsın diyor. Hasta geliyor tartışma başlıyor ”yazacaksın!!”

Bakanlık neden reçetesiz Benical cold vermiyor da antibiyotik veriyor neden yasaklamıyor? Daha mı önemsiz bu?

3 Eczaneler

Doktorculuk oynuyor bazıları(hatta eczacıyı doktor sanıyorlar. 25 yıllık eczacı bayanın hiç mi kendisine mesleğine saygısı olmaz) kâğıda ilaçları yazıp doktora yolluyorlar. Bunları yazdır getir. Tam bir terbiyesizlik. Hasta IQ su 80 civarı olunca neden yazmadığını da anlamıyor. Bir de muayene için sıra beklemişse vay halimize!

4 Güvenlik sorunu

Adam yalan söylüyor. Anlayıp işini yapmadığın zaman seni dışarıda bulurum diyor(yeni yaşadığım bir olay. Şikâyetçi oldum)

Yakın bir ASM’ de arkadaş polis çağırıyor ama adam “beni götüremezsiniz, buraya 200 kişi yığar yakıp yıkarım” diyor polis götüremiyor.

Bakanlığa sorulması gereken beni William Wallace Kara Murat mı sanıyorlar? Bana vurana vursam ben niye suçlu oluyorum. Benim annem onların annesinden değersiz mi ki anneme küfredenin boynunu kıramıyorum.(öyle bir şey yapsam memleketi terk etmem gerekir)

5 Halkın eğitimi

Halka elbette IQ un düşük ya da insanlıkla alakan yok diyemezsin ama eğitebilirsin(çok hanımefendi, beyefendi insanlar da var tabi ki) ilaç kullanımı hakkında özellikle .

6 Aile hekimliğinde çocuk izlem

Çocuk izlemleri haziran ayı performansına dahil ettiler, tamamen kötü niyet arıyorum burada. Çünkü okullar bitti herkes memlekete gitti. Kim getirir çocuğunu? Köydeki adama ben nasıl ulaşabilirim, ulaşsam da çocuğun boyunu kilosunu ne bilsin ana baba. Ayıp valla.

Birkaç önceden haber vermeleri gerekirdi. Verdikleri parayı nasıl alacaklarının hesabı mı acaba anlayamadım.

7 Randevu sistemi

Şimdi de kaliteyi artırmak için aile hekimlerine randevu alarak geleceklermiş. “Dişim ağrıyor bir tane antibiyotik alıyorum geçiyor” diyen, reçeteyi alınca “ilacı nerden alacam” diye soran, “çocuğumun bir şeyi yok dedin 2 gün sonra öksürmeye başladı” deyip hesap soran, TC’ sini ilacının adını bile bilmeden gelip bilgisayarda çıkar deyip ısrar eden agresifleşen… insanlar randevu alacakmış. Alamayan randevum yok deyip evine dönecekmiş. Nedir bu Allah aşkına her türlü geri zekalılıkla biz mi uğraşacağız?

Bizi düşünen yok mu?

8 Randevu-2

Randevu sisteminde bize de 5 dakika ara ile randevu koyarlarsa ne olacak? Bizim takipler, izlemler bilgisayar girişleri ne zaman olacak? Tahlil sonuçlarına ne zaman bakılacak? Gerçekten faydalı olabileceğimiz insanlarla ne zaman konuşacağız?

9 Defin nöbetleri

Aile hekimlerine defin nöbeti yazıyorlar. Yasal bir durum değil ama “mecbursunuz, yapmazsanız şu olur bu olur” diyorlar.

Kimisi “boş ver, insanlar mağdur olmasın” deyip gidiyor kimisi “aman gidelim sağlık grup başkanı kafayı bana takmasın” diyor, kimisi de “sağlık grup başkanı benim kankam bir şey olmaz” diyor.

Burada hekimler arasında saygı ve ahlak sorunu var.

10 Ego

Doktorlar olarak kendimizi ne zannediyoruz !?

Yeni iki doktorumuz var. Hastaların saçma taleplerini eleştiriyorlar. Başkasının adına ilaç yazdırmak için, kendisi olmadan başkasının raporlu ilacını yazdırmak için vs.. gelen insanları eleştiriyorlar. Neden doktorları değil onları eleştiriyorsun hastalar bunu doktorlardan öğrendi.

Bu iki arkadaş da mesaiyi paylaşan kimseler bir gün biri diğer gün diğeri geliyor. Mesaiden kaçıp haksız kazanç sağlıyorlar. Biz neyiz?

11 Yatalak hasta

Raporlu ilaç kullanan yatalak hastalar var. Bakanlık hastanın kendisi gelmeden bir yakınına ilaç yazmamızı eczanede olabilir suç kabul ediyor ve soruşturma açıyor. Devleti dolandırmaktan dava açılabiliyor. Eczane kalfasına yazmışsak örgüt kurarak.. diye dava açılabiliyor. Bu risk hep vardı ama gerçekleşmeye başladı artık.

İzmir’de 50 aile hekimine soruşturma açılmış.

Rapor sahibi teyzenin evine gidiyor bakanlık müfettişleri. “İlaçlarını nasıl aldın” diye soruyorlar. “Allah razı olsun doktor bey beni yormuyor torunum gidip alıyor reçeteyi” diyor. Sonuç belli.

Yani hasta yakınlarına vekâlet vermeleri lazım. Hastanın mağduriyetinin yanında insanlar bencil olduğu için sen bu seferlik yaz diyor.

Hocam böyle bir hasta yakınının aşırı ısrarlarından sonraki yüz halini görmenizi isterdim düşman askeriyim sanki. İnsanlık dışı mahluklar bazıları.

Darp edilme riski çok fazla. Hakaretleri söylemeye gerek yok.

12 Öğrenci raporu

Dersten sınavdan kaçan öğrenciyi öğretmeni okul müdürü git rapor al diye bize gönderiyor. İşten kaçan rapor için geliyor.

Burada eğitmenlerin eğitimi de gerek.

Antibiyotik yazmazsın sahte rapor yazmazsın helal para kazanmaya çalışırsın.

Ben acilde de çalıştım.

Küfürler hakaretler darp girişimleri ve mahkemeler…(acildeki bir olayımda saldıran kişi beni şikâyet için başhekimi arıyor ama sonra başhekim, başhekim yardımcıları bir geçmiş olsun bile demediler nöbetçi olduğumuz doktorlar bile demedi. İnsanlığımızı kaybettiğimiz için bunları hak ediyoruz sanırım)

Kısacası hocam balık baştan kokuyor, doktoru, eczacısı, öğretmeni her türlü idarecisi böyle davranırsa halk tepemize çıkar.

Hocam çok uzattım kusura bakmayın. Teşekkürler.