Eve gelen aile hekimi mi?

"Biz aile hekimiyiz" dediler... Kadının koluna sıvı enjekte ettiler ve...

Hayatımızın her alanında olan dolandırıcılar sağlık sektörüne de elini attı. Yeni numaraları ise "Biz aile hekimiyiz" demekle başlıyor... Son bir ayda bu tür dolandırıcılık vakaları arttı. En son Antalya'da genç bir kadının evine gelen dolandırıcılar önce kendilerini aile hekimi olarak tanıttı sonrasında genç kadına aşı vurulması gerektiğini söyledi. Genç kadına bayıltıcı sıvı enjekte eden iki kişi, evdeki ziynet eşyalarıyla laptopu çalıp kayıplara karıştı.
İstanbul'da da buna benzer bazı olaylar gerçekleşince yetkililer uyarmaya başladı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada "13 Aralık 2010 tarihi itibarı ile tüm Türkiye'de başlamış olan Aile Hekimliği Uygulamasına İlimizde de 1 Kasım 2010 tarihinde geçildi. İstanbul İli'nde Aile Hekimliği Uygulamasına geçiş hazırlıkları kapsamında vatandaşlarımızın hizmet alacağı aile hekimliği birimleri 2009 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nüfus verileri kullanılarak hazırlanmıştır. Buna göre vatandaşlarımız Bakanlığımız resmi internet adresi olan www.saglik.gov.tr sayfasında bulunan "Aile Hekimim Kim" linkinden kayıtlı oldukları aile hekimini öğrenebiliyor.

Herhangi bir aile hekimine kaydı olmayan veya aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlarımız ise; kaydolmak istedikleri aile hekiminden veya ilçelerinde yer alan Toplum Sağlığı Merkezinden elde edebilecekleri Aile Hekimi Tercih Formunu doldurmak suretiyle istedikleri aile hekimine kayıt yaptırabilir" ifadeleri kullanıldı.
AİLE HEKİMLERİNİZİ TANIYIN
Açıklamaya, "Aile Hekimliği Uygulaması geçiş döneminde olan İlimizde aile hekimlerimiz;
evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kendisine kayıtlı kişilere evde, gezici veya yerinde sağlık hizmetleri adı altında kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Ancak aile hekimleri belli bir program dahilinde bu ziyaretlerde bulunabildikleri için vatandaşlarımızın hem kaliteli sağlık hizmeti alabilmeleri hem de bu hizmeti kendilerine sunacak olan aile hekimleri ile bir an önce tanışabilmeleri amacı ile kayıtlı oldukları aile sağlığı merkezine başvurmaları uygun olur" şeklinde devam edildi.

DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ayrıca vatandaşları dolandırıcılara karşı da uyardı. Uyarıda şu ibarelere yer verildi:

"Kişiler aile hekimlerini tanırlarsa, kendisini aile hekimi olarak tanıtan ancak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilecek kişiler tarafından mağdur edilmelerinin önüne geçilebilir. Bu ve benzeri durumların önüne geçebilmek için ayrıca bir önlem olarak vatandaşlarımıza; ziyaretlerine gelen Aile Hekimi veya Aile Sağlığı Elemanlarından, görevli olduklarına dair adlarına düzenlenmiş olan resmi belgeyi talep etmeleri kendi yararlarına olacaktır."